Patron

Ryszard Winiarski (ur. 2 maja 1936 we Lwowie, zm. 4 grudnia 2006) – polski malarz i scenograf.

Prof. Ryszard Winiarski ukończył Politechnikę Warszawską, gdzie w latach 1953-59 studiował mechanikę precyzyjną. W kolejnych latach rozpoczął naukę na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa. Skończył studia w 1966 roku, a następnie został wykładowcą, a latach 1985-1990 prorektorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Był przedstawicielem indeterminizmu, a w swoich pracach łączył konstruktywizm z teorią przypadku. Artysta stworzył matematyczny system generowania form wizualnych, który konsekwentnie stosował w pracach.

Prof. Winiarski podporządkował środki artystycznego wyrazu idei, jaką była próba wizualnego przedstawienia rozkładów statystycznych. Jego celem było uproszczenie form: początkowo wykorzystywał tylko czerń i biel, jako odpowiedniki zer i jedynek oraz kwadraty, jako elementy kompozycji. Jego prace były wynikiem dwóch czynników: zaprogramowania i przypadku.

Te działania stanowiły emanację przekonania prof. Winiarskiego:

„Struktura świata zbudowana jest z elementów przypadkowych, a rzeczywistość pełna jest przykładów sytuacji losowych, zdarzeń przypadkowych.”