ISM na Light.Move.Festival w Łodzi.

W dniach 28.09 – 1.10.2023 w Łodzi odbył się Light.Move.Festival, podczas którego prezentowane były projekty pracowników i pracowniczek oraz studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od paru lat odpowiedzialnym za współpracę z Organizatorami Festiwalu pozostaje Instytut Sztuki Mediów im. Prof. Ryszarda Winiarskiego. 

W trakcie Festiwalu miał miejsce premierowy pokaz projektu „Fontanna Życzeń” autorstwa Klaudii Kiercz-Długołęckiej, Doroty Kozieradzkiej i Filipa Zubowskiego, związanych z Wydziałem Sztuki Mediów i Instytutem Sztuki Mediów im. Prof. Ryszarda Winiarskiego. 

„Fontanna życzeń” to oparty o technologię interaktywny projekt służący wyrażaniu ludzkich pragnień. Każdy przechodzień mógł uczestniczyć w zdarzeniu skanując QR kod aplikacji, w której mógł napisać swoje życzenie i zasilić projekcję. Przez trzy wieczory nieprzerwanie po fontannie w Parku Sienkiewicza w Łodzi spływał strumień życzeń…W trakcie Festiwalu odbiorcy przekazali ponad 2000 komunikatów. 

Działanie nawiązuje do historii fontann, do których już w starożytności wrzucano monety jako wotum dziękczynne dla bóstw mających spełniać życzenia. Jednocześnie „Fontanna życzeń”nawiązywała do historii miasta Łodzi przez, które płynie kilkanaście strumieni i rzek zapewniając dobrostan i powodzenie jej mieszkańcom.

Swój projekt prezentował również dr Karol Jaworowski.